Domače zimske sarme iz pečice

sarme.jpg
 

Sestavine za maso:
1 glava kislega zelja
500 g sojinih koščkov
500 mL vode
200 g riža
500 g čebule
200 mL repičnega olja
100 mL svetle sojine omake
25 mL temne sojine omaka
1/2 glave česena
1 žlica čičerikine moke
1 polna žlica sladke paprike
1 žlička popra
1-2 žlički jušne osnove
lovor

Sestavine za omako:
30 mL olja
300 mL vode
1 žlica pšenične moke
1 žlica paradižnikove mezge
1 žlica sladke paprike

Sojine koščke zalijte z vrelo vodo in dobro premešajte. Nasekljajte čebulo in pražite na olju z občasnim mešanjem do zlatorumene barve. Ko je čebula pripravljena (čez približno 30 min), je pripravljena tudi soja. Zamešajte svetlo in temno sojino omako, zalijte sojo in dobro premešajte. V maso dodajte praženo čebulo, nasekljan česen in začimbe ter ponovno dobro premešajte. Na koncu dodajte še čičerikino moko in riž ter dobro zamesite z rokami.
Glavo kislega zelja ločite na posamezne liste. Bolj debele in trde dele listov pri koreninah odrežite. Notranje liste, premajhne za zavijanje sarm, ter liste z luknjami narežite na trakce. Posodo za pečenje naoljite po dnu in na stenah ter položite polovico narezanega zelja na dno posode. Zavijte sarme in jih zložite v posodo.Vmes dodajte par listov lovorja. Prekrijte s preostankom narezanega zelja.
Za pripravo omake na olju kratko popražite sladko papriko in pšenično moko. Dodajte paradižnikovo mezgo in vodo ter mešajte dokler ne zavre. S pripravljeno omako zalijte sarme, posodo malo pretresite, da omaka steče med zložene sarme. Vse sarme morajo biti prekrite s tekočino (približno za en prst). Po potrebi dodajte vodo. Prekrijte jih s plitvimi krožniki, da se med pečenjem ne odpirajo in ne plešejo. Posodo prekrijte s pokrovom ali alu folijo in pecite 90 min na 160 °C. Po pečenju pustimo sarme stati vsaj pol ure.

Nekaj nasvetov za pečenje sarme:
Da bodo sarme ostale kompaktne tudi po pečenju, velja pravilo, da jih vedno zlagamo na tesno in v ravni vrsti. Če zadnjih par sarm ne moremo položiti v posodo, jih spečemo v drugi, manjši posodi.
Pri sarmi je pomembno, da se kuha v lastnih sokovih in omaki. V kolikor nimamo posode za pečenje, ki dobro tesni si lahko pomagamo z alu folijo.
Za izdelavo sarm je najboljše ploščato varaždinsko zelje, ki ima tanke liste, v zgornjem delu pa je zbito.
Sarme so najboljše drugi dan, zato je najboljše, če jih pripravimo dan prej.

Previous
Previous

Miške